Sulu koku parks

 

Pasaulē pirmais sulu koku parks!

 

2018. gada maijā ar Smiltenes pašvaldības finansiālu atbalstu sākām veidot pasaulē pirmo sulu koku parku, kurā nākotnē apskatei būs pieejamas aptuveni 32 dažādas bērzu, kļavu un valriekstu koku sugas. No visām šīm sugām pavasarī var iegūt sulu, kas ir lietojama pārtikā.

 

Pirmās parkā tika iestādītas 100 cukura kļavas (Acer saccharum), kas veido „cukura aleju”. To dzimtene ir Ziemeļamerika, kur cukura kļavas plaši tiek izmantotas kļavu sulas ieguvei. Tieši šīs kļavas lapa ir Kanādas simbols (tā attēlota arī Kanādas karogā).

 

Tad sekoja 200 Latvijas āra bērzu (Betula pendula Roth) un 200 purva bērzu (Betula pubescens Ehrh).

 

 

Abi šie bērzu veidi ir tipiski Latvijas ainavā. Vizuāli tos samērā viegli atšķirt pēc zaru formas. Āra bērzam zari nokareni, kamēr purva bērzam tie tiecās uz augšu.

 

 

Nelielajā paugurā šobrīd sarindojušies aptuveni 100 melnie valrieksti (Juglans nigra). Melno valriekstu izmanto kā liela izmēra apstādījumu koku. Koks var sasniegt 18 – 20 metru garumu, tam ir apaļi, apmēram 5 cm plati augļi. Melnā valrieksta dzimtene ir Ziemeļamerika un tam augšanai piemērota ir centrālā un rietumu klimata zona. Kokam ir zaļas, 25-50 cm garas un plūksnoti saliktas lapas. Melnā valrieksta augļu čaula ir bieza, grūti salaužama un riekstam ir īpatnēja, asa garša. Savukārt, sula ir tikpat salda kā kļavu sula, tikai apjoms aptuveni 2- 3 reizes mazāks. Sulu ļoti garšīgu padara citronīgi riekstainā piegarša.
Gar parka malu esam saglabājuši aptuveni 10 lielas parastās jeb Norvēģijas kļavas (Acer platanoides L.). Nākotnē plānojam iestādīt vēl 100 jaunus šo kļavu stādus. No Kanādas cukura kļavas var iegūt sulu, kurā cukura koncentrācija ir ap 3%, savukārt parastās kļavas sulā tā ir mazāka – ap 2%.

 

 

Sākotnēji parka apmeklētāji varēs priecāties par augošo koku krāšņumu, jo paies vismaz 15 gadi līdz tie sasniegs tik lielu apkārtmēru, lai tajos varētu urbt un iegūt sulas. Iepazīties ar parku un koku šķirnēm būs iespējams jau šovasar, bet klātienē vērot un piedalīties sulu tecināšanas procesā – tikai pēc daudziem gadiem.
Parka veidošana ir sava veida nebeidzams process. Tas katru gadu tiks papildināts un pilnveidots. 2019 gada pavasarī ar Latvijas valsts mežu atbalstu iestādījām 50 Ziemeļamerikā sastopamo sudraba kļavu (Acer saccharinum).

2020 gadā parkā iestādīta tika Zaļmizas kļava (Acer tegmentosum), dzeltenais bērzs (Betula alleghaniensis) un grieķu, jeb karaliskais valrieksts (Juglans regia).

Zaļmizas kļavas dabīgajā vidē aug jauktos skuju koku mežos kalnos ziemeļaustrumu Ķīnā, Korejas pussalā, Amūras apgabalā un Piejūras novadā Krievijā. Redzēsim, kā viņa pieaugs nekalnainajos un mālainajos Vidzemes laukos. Koks aug līdz 15 metru augstumam.

Savukārt grieķu valrieksta dabīgais areāls ir Balkāni, Rietumeiropa un Turcija. Grieķu valrieksts ir vasarzaļš koks, kas augstumā sasniedz 3-7 m, platumā – 3-4 m. Lapas zaļas, saliktas, rudenī dzeltenas. Uz viena koka ir gan sievišķie, gan vīrišķie ziedi. Pašauglīgs. Auglība ir labāka, ja ziedēšanas laikā ir silts laiks. Zied maijā, jūnijā.

Dzeltenā bērza dabīgā dzīves telpa ir Ziemeļamerika. Tā atšķirīgā iezīme ir bronzas krāsas miza.

Yellow Birch (Betula alleghaniensis) ; trunk & bark; East Machias, ME; June.

Nākotnē parkā varēsiet aplūkot – sarkano, melno bērzu, dažādu valriekstu veidus un arī vairāk kā 10 dažādu kļavu sugu, kas piemērotas augšanai mūsu klimatiskajos apstākļos.